Generální tajemník NATO varoval Rusko

Rozmístění bojových uskupení do Pobaltí a Polska má za účel vyslat jasný signál, že „útok na jednoho spojence NATO spustí reakci celé aliance,“ prohlásil v úterý Stoltenberg.

V rozhovoru s redaktorkou Teri Schulz v místě cvičení ve střední Litvě Stoltenberg prohlásil, že manévry jsou součástí reakce na „asertivnější Rusko“.

„Po léta jsme sledovali v Rusku vzorec – více cvičení, více investic do vojenských schopností a také použití síly vůči sousední Ukrajině,“ řekl Stoltenberg.

Moskva anektovala ukrajinské území Krym v březnu 2014, poté co došlo ke svržení promoskevské vlády v Kyjevě. To zhoršilo vztahy Ruska se Západem a vedlo k separatistickému povstání v Donbasu.

„Na Krymu jsme viděli, že tu byl nedostatek silné vojenské přítomnosti, který Rusku umožnil jednat způsobem, jímž jednalo,“ upozornil Stoltenberg – a dodal, že mnohonárodní prapor pod německým velením v Litvě má zabránit opakování podobného scénáře v Pobaltí. Prapory NATO, každý v síle kolem 1 000 mužů, byly rozmístěny po jednom v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a v Polsku.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Není zde článek celý?