Hrozí ANO správní řízení kvůli Babišově probíhající kampani na rok 2035?

Andrej Babiš prezentoval svou první knížku, kterou přečetl (nebo snad dokonce napsal, jak tvrdí).

Možná se nechal inspirovat románem „1984“, který dostal v roce 2015 za přítomnosti novinářů k Vánocům od předsedy ODS Petra Fialy, když si spolu z iniciativy novinářů vyměnili dárky. Slíbil tehdy, že si knížku, kterou dosud neznal, přečte.

Na rozdíl od George Orwella (autora zmíněného románu) má však Babiš pro svou dlouhodobou vizi silnější motivace. Orwell chtěl upozornit na nebezpečí totalitního myšlení. Chtěl upozornit třeba na rizika spojená s tím, když diktátor (nebo strana) může ovlivňovat, nebo snad dokonce drží ve svých rukou noviny. Věděl, že Británii nehrozí totalitní režim v nejbližších letech, ale chtěl varovat, že může přijít během několika málo desetiletí. Když uvažoval nad názvem, psal se rok 1948 a tak jen prohodil poslední dvě číslice. Netušil, že v roce 1984 bude v Británii ekonomicky svobodomyslná vláda Margaret Thatcherové bojující proti odborářským privilegiím a provádějící privatizaci. Nevysvětlitelnou záhadou však je, proč dal Fiala Babišovi právě tenhle román (a pak ještě „Farmu zvířat“ od téhož autora na podobné téma).

Andrej Babiš však na rozdíl od Orwella řešil dilema. Kvapem se blíží parlamentní volby, takže potřeboval lidu předložit nějaký program. Problém ale je, že se náklady na kampaň započítávají do zákonem stanoveného limitu (90 milionů korun), který nesmí být překročen. Jediným řešením bylo napsat knihu, kterou bude možné během předvolební kampaně propagovat, aniž by se týkala letošních voleb. Chytře tedy zvolil dostatečně vzdálený rok 2035.

Má to zároveň tu výhodu, že nic ze svých snů nebude muset splnit. Jedná se převážně o cíle, jakých prakticky není možné během nejbližších let dosáhnout, čímž Babiš umlčel kritiky, kteří by se mu snažili předhazovat, že realizaci svých vizí ani nenastartoval.

Jenže zřejmě narazí u Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, který podle ČTK chystá již na červenec správní řízení. Předseda úřadu sice neuvedl, koho by se mělo týkat, ale už dříve se nechal slyšet: „Byl bych rád, aby žádný z těch politických subjektů takzvaně nezkoušel úřad, čeho je a není schopen a k čemu je a není ochoten přistoupit, pokud najde nestandardní přístup k volební kampani. (…) Buď se pohybujeme v politické realitě roku, anebo jsme v nějakém matrixu v roce 2035. Je to zbytečné a nedůstojné.“

Není zde článek celý?