Jan Kačer se zastává Zemana: Mladí nadávají nemocnému starci

Jan Kačer, který v minulém roce obdržel od Miloše Zemana státní vyznamenání, se v rozhovoru pro Lidové noviny opřel do kritiků hlavy státu. Podle známého režiséra je v pořádku milost pro Kajínka, neúčast na pohřbu kardinála Vlka i ostudná scéna s holí a premiérem Sobotkou.

Pro Kačera je Zeman člověk, který si zaslouží obdiv pro smysl pro humor a skvělou paměť. Od doby po listopadu 1989 si prý režisér současného prezidenta váží. V současnosti je však podle Kačera Zeman médii vykreslován pouze negativně. „Já si nepamatuju, že by o něm někdo prohlásil slušné slovo,“ říká.

Přestože s některými věcmi, jako jsou třeba Zemanovi spolupracovníci, úplně nesouhlasí, stojí jasně na jeho straně. Kritika hlavy státu je podle něj sprostá. „Vadí mi, jak se mladí vyjadřují o starším, nemocném člověku, když sami nevědí, jak mu je,“ uvádí Kačer v rozhovoru.

Režisérovi nevadí dokonce ani tak kontroverzní témata, jakými jsou milost pro Jiřího Kajínka nebo veřejně deklarovaná nenávist k zesnulému kardinálu Vlkovi. Kačer se domnívá, že u dvojnásobného vraha mohl mít Zeman důležité informace a neúčast na pohřbu Vlka je prý v pořádku, i pokud se jednalo o osobní důvody.

I nehorázné chování na Hradě při návštěvě premiéra Sobotky, kdy prezident mával na předsedu vlády holí, se podle Kačera událo jinak. „Na vlastní oči jsem viděl scénu na Hradě, jak na jedné straně stojí prezident s holí a na druhé přichází premiér podat demisi, a on ji potom nepodá,“ stojí si za svým Kačer, který označil Sobotku za člověka, který ponížil sám sebe.

Přes všechna pochvalná slova ovšem Kačer zmínil, že v prezidentské volbě zřejmě pro Zemana hlasovat nebude. „Líbí se mi pan Jiří Drahoš. Osobně jsem se s ním několikrát viděl, je to velkolepý pán,“ řekl Kačer Lidovým novinám.

Není zde článek celý?