Japonská ministryně obrany vyjádřila politování v souvislosti se cvičením USA na Okinawě

Japonská ministryně obrany Tomomi Inada vyjádřila politování v souvislosti s plány USA provést 14.června na základně Kadena na Okinawě další výsadkářské školení, nehledě na žádost Tokia, aby byla tato cvičení zastavena, uvádí informační agentura Kiodo.

„Vyvolává to velké politování“, uvádí agentura Inadina slova.

V roce 1996 byla mezi Japonskem a USA uzavřena dohoda, že američtí parašutisté budou trénovat pouze na ostrově Iedzima, nacházejícím se blízko Okinawy.

Ale, jak uvedla na tiskové konferenci Inada, její ministerstvo dostalo 12. června zprávu od amerických ozbrojených sil, že kvůli počasí se cvičení nebude konat na Iedzimě, ale na Kadeně. Japonsko požádalo USA, aby plány neměnily.

Od dubna tohoto roku Američané už konali cvičení parašutistů nad vojenskou základnou v Kadeně a poté správní orgány a místní obyvatelé, kteří vyzvali USA, aby neprováděly parašutistická cvičení na vojenské základně, prohlásili, že jejich provádění je nepřípustné.

Jak bylo uvedeno dříve, z letadla MC-130 tehdy skákalo s padáky kolem 300 amerických vojáků; všichni přistáli na území vojenské základny.


Není zde článek celý?