Katarský ministr zahraničí pokládá Trumpovu kritiku za divnou

Katarský ministr zahraničí Muhammad bin Abdarrahmán Sání považuje po mnoha letech vojenské spolupráce za divná obvinění za strany prezidenta USA Donalda Trumpa na adresu Dauhá.

Trump totiž v pátek prohlásil, že Katar historicky „na nejvyšší úrovni“ financoval terorismus, a vyzval k skoncování s tím.

„Po podepsání smlouvy o vojenské spolupráci a o poskytnutí vojenských výhod vynaložil Katar velká úsilí v boji s terorismem a přispěl k němu velkým přínosem spolu se spojenci v čele s USA. Bylo divné slyšet toto prohlášení prezidenta USA založené na míněních lídrů států, jež mají zvláštní politický postoj vůči Kataru,“ řekl ministr v interview pro televizi RT.

Přitom dodal, že Dauhá nemusí ve všem souhlasit s Washingtonem. Jde, podle jeho slov, zejména o hnutí Hamás, které USA považují za teroristické, zatímco pro arabské země je to legitimní odbojové hnutí.

„Katar nepodporuje Hamás, ale palestinský lid. Naše podpora palestinského lidu je zřejmá. Spolupracujeme s legitimní palestinskou vládou. Přítomnost Hamásu v Kataru neznamená, že Katar ho podporuje, Hamás je přítomný v Kataru jako politické zastupitelství,“ vysvětlil ministr zahraničí.

Není zde článek celý?