Kolik je u nás práskačů? Účtenková loterie bude testem charakterů

Nový ministr financí Ivan Pilný usilovně pracuje na podzimním rozjezdu účtenkové loterie, která má být nedílnou součástí elektronické evidence tržeb. Ministerstvo financí v loterii rozdělí ročně 65 milionů korun z daní vybraných i od podnikatelů. Těmito 65 miliony korun chce motivovat národ k tomu, aby kontroloval podnikatele, zda vydávají účtenku. Čím více účtenek lidé posbírají, tím větší šanci na výhru mají.

A šance je skutečně slušná. V rámci Babišem prosazené účtenkové loterie má být každý měsíc rozděleno 21 tisíc výher. Od milionu korun v hotovosti, přes auto až po dvacet tisíc výher ve výši 100 Kč. Zatím podnikatelé hlásí, že naprostá většina zákazníků nemá o účtenky zájem. Co s nimi udělá vidina hezké zelené stokoruny v kapse, ale není jasné. Rozhodně je účtenková loterie jasným testem charakteru. Kolik lidí bude pečlivě hlídat podnikatele, zda vydal účtenku, aby pak za tuto účtenku mohli získat stovku?

A není to tak trochu hon na podnikatele? Vždyť Babiš vyrobil jedním zákonem deset milionů potenciálních kontrolorů. Hon na podnikatele a třídní boj v České republice již brzy dostane nový rozměr. Po živnostnících nepůjdou jen státní kontroly, ale kdokoliv z ulice, kdo bude chtít vyhrát stovku nebo auto.

Čekat, že se národ na účtenkovou loterii vykašle, to nelze. Zajímavé ale bude sledovat, kolik lidí se do soutěže „hlídej svého prodavače rohlíků, aby nekradl“, zapojí. A snad si tu stovku za hlídání těch zlodějských podnikatelů oni hlídači užijí.

Snem Babiše je evidentně stav, kdy každý hlídá každého. Jen jeho nesmí hlídat nikdo.

Není zde článek celý?