Litva tvrdí, že vojenské letectvo NATO dvakrát během jednoho týdne doprovázelo letadla RF

Vojenské stíhačky NATO, plnící v Pobaltí misi letecké policie, v týdnu od 29. května do 4. června dvakrát doprovázely ruská letadla v mezinárodním vzdušném prostoru nad Baltským mořem, uvedli v tiskové službě Ministerstva obrany Litvy.

Podle údajů ministerstva 30. května vojenské stíhačky NATO doprovodily IL-20, který letěl z Kaliningradské oblasti na pevninu Ruska. „Letadlo IL-20 letělo podle předem schváleného plánu letu, udržovalo spojení s řídícím letovým centrem, ale radiolokační automatické záznamníky byly vypnuty“, tvrdí na ministerstvu.

Podle jejich informace 3.června vojenské stíhačky NATO identifikovaly a doprovodily v mezinárodním vzdušném prostoru ruská letadla An-26 a SU-27, letící z pevninské části země do Kaliningradské oblasti.

„Posádka An-26 spojení s leteckým řídícím centrem udržovala, letadlo letělo podle předem schváleného plánu letu, radiolokační automatické záznamníky byly zapnuty. SU-27 vykonával let bez předem schváleného plánu letu, radiolokační automatické záznamníky byly vypnuty, spojení s leteckým řídícím centrem nebylo udržováno“, řekli na litevském ministerstvu obrany.

Misi letecké policie v Litvě od začátku května provádí polské vojenské letectvo se čtyřmi stíhačkami F-16 Fighting Falcon.

Není zde článek celý?