MAK odmítl tvrzení Varšavy o „zmizení“ vteřin v černé skříňce polského Tu-154

Žádné zmizení sekundových fragmentů z palubních zapisovačů Tu-154M polského prezidenta Lecha Kaczyńského, který havaroval u Smolensku v roce 2010, o nichž hovoří experti polské komise, se neodehrálo, řekl v rozhovoru pro RIA Novosti předseda technické komise Mezistátního leteckého výboru (MAK) pro vyšetřování katastrofy Alexej Morozov.

Zmínil, že v letadle byly dva letové zapisovače: standardní a provozní ATM-QAR polské výroby. Přičemž instalace posledního nebyla schválena výrobcem letounu.

„Rozšifrování polského zapisovače ATM-QAR se odehrálo v Polsku. Bylo ustanoveno, že zapisování informací se v něm zastavilo o 2,5 sekundy dříve, než na standardních zapisovačích (polský zapisovač nebyl havarijní, to znamená, že nebyl ochráněn, proto poté, co byl značně poškozen, je nepřesnost či nepřítomnost zachycovaných informací zcela vysvětlitelná). Je možné, že právě to je zdrojem informací o jistých „zmizeních“ tří sekund,“ řekl Morozov.

Co se týče standardního, ochráněného, parametrového zapisovače, předseda výboru řekl, že ve zprávě MAK je uvedeno plnohodnotné rozšifrování zápisu.

„Žádných pět sekund zápisu nikam „nemizelo“. S celým zápisem, i s těmi pěti údajně zmizelými sekundami, je možné se dnes seznámit, když si prohlédnete zprávu na stránce MAK — jak v ruském, tak i v anglickém jazyce. Přitom pět sekund — to je zrovna přibližně ten čas, který uběhl od střetu letounu se stromem, což vedlo k jeho velkému poničení, až do úplného zastavení zápisu,“ řekl Morozov.

Není zde článek celý?