Média: Gazprom odchází z tureckého trhu

Gazprom může úplně odejít z vnitřního tureckého trhu a zůstat tam jenom jako vývozce plynu, oznámil list Kommersant.

Podle informace informovaných zdrojů ukončuje Gazprombank svůj odchod ze společnosti Promak, která má kontrolní balík (60%) ve dvou importérech ruského plynu do Turecka — Enerco a Avrasya.

Promak je společný podnik Gazprombanku a tradera Akfel Holding založený v roce 2014. Gazprombank vlastnil 40% společnosti, ostatní měl jeho partner.

Místopředseda řídící rady Gazpromu Alexandr Medvěděv říkal o plánech společnosti prodat jiné turecké aktivum — Bosphorus gas. Podle slov Medvěděva je turecký trh „nepředvídatelný“ a ztrácí lákavost kvůli oslabení turecké liry a regulovaným tarifům. Spolubesedníci listu podotkli, že nejzávažnějším faktorem se staly ztráty společnosti Bosphorus — asi sto milionů eur v roce 2016.

Gazpromu patří 71% Bosphorus gas. Svůj podíl prodá místní Sen Group, která vlastní ostatních 29%, dodává Kommersant.

Odchod z trhu může posílit pozici Gazpromu ve sporech o ceně plynu, protože společnost už nebude mít přímý zájem na zachování rentability odbytového byznysu, předpokládá Kommersant. Nicméně definitivní rozhodnutí o odchodu Gazpromu z Turecka nebylo ještě přijato, dodávají zdroje listu.


Není zde článek celý?