Média se dozvěděla o kyjevských plánech poskytnutí privilegií pro obyvatelstvo v Donbasu

Ukrajinská vláda v rámci návrhu zákona o reintegraci Donbasu plánuje zavést výhody a zjednodušení pro obyvatele samozvané Luhanské a Doněcké národní republiky. Konkrétně se týkají způsobů získávání důchodů a obchodu na Kyjevem kontrolovaném území, píší noviny Kommersant s odvoláním na zdroj v Radě.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dříve informoval, že přikázal, aby byl vypracován návrh zákona o reintegraci Donbasu, který by předpokládal řadu opatření ohledně navrácení tohoto území pod kontrolu Kyjeva. Zároveň vystoupil proti ukončení vojenskou operace v Donbasu před schválením zákona.

„Podle informací zdroje… se v Radě pro obyvatelstvo Kyjevem kontrolovaných jednotlivých částí Doněcké a Luhanské oblasti předpokládá zavedení řady privilegií a výhod. Mimo jiné se v souladu s novým návrhem zákona plánuje zjednodušení způsobu získávání ukrajinských důchodů pro obyvatele neuznávaných DLR a LLR a zorganizování obchodu mezi jednotlivými oblastmi a územím kontrolovaným Kyjevem,“ píší noviny.

Podle informací novin se také plánuje zmírnění omezení váhy nákladu, který se převáží přes hranice: současný limit, který je 50 kilogramů pro jeden osobní automobil, bude navýšen na 180 kilogramů.

Mimo jiné uvedl zdroj novin, který má blízko k administrativě ukrajinského prezidenta, že ještě není rozhodnuto, v jakých přesně oblastech bude vyhlášeno stanné právo, které předpokládá návrh zákona.

„Nejpravděpodobněji se na seznam dostanou taková města jako je Mariupol, Kramatorsk, Slovjansk, Avdijivka a Marjinka, která kontroluje Kyjev,“ píší noviny.


Není zde článek celý?