Média se dozvěděla o plánu Ministerstva zahraničních věcí USA budovat vztahy s Ruskem

Ministr zahraničních věcí USA Rex Tillerson připravil plán na budování vztahů s Ruskem, uvádí portál BuzzFeed s odvoláním na tajný dokument.

Plán tvoří tři body. V první řadě se zdůrazňuje, že agresivní jednání proti USA „je kontraproduktivním tématem pro obě strany“. Konkrétně se připomíná Rusku připisované odeslání zbraní afghánskému Tálibánu nebo pronásledování amerických diplomatů v Moskvě.

Druhý bod předpokládá řešení otázek, které jsou pro Ameriku strategickým zájmem. K nim patří občanská válka v Sýrii, rychle se rozvíjející jaderný program KLDR, kybernetická bezpečnost a kybernetická špionáž. Konkrétně Tillerson počítá s tím, že Rusko nebude zvětšovat objem obchodu s Pchjongjangem po tom, co se Číně povedlo dosáhnout zákazu importu uhlí ze Severní Koreje.

Třetí bod plánu je věnován nutnosti dosažení „strategické stability“, pod kterou se chápe „řada dlouhodobých vzájemných politických cílů“, uvádí portál.

„Právě teď jsou vztahy mezi USA a Ruskem ve stoce,“ řekl oficiální zástupce Ministerstva zahraničních věcí USA, který zná plán. „Chceme si být jisti, že nebudou spláchnuty do kanalizace.


Není zde článek celý?