Ministerstvo obrany Ukrajiny promluvilo o podmínkách vstupu do NATO

Ukrajina může vstoupit do NATO jen v tom případě, že k tomu bude připravena společnost a bude vybudován stát s demokratickými hodnotami, prohlásil ukrajinský ministr obrany Stěpan Poltorak v pátek v Bruselu.

„Pokud budeme hovořit o perspektivách vstupu do aliance, tak do NATO nevstupují ozbrojené síly či ministerstvo obrany… Vstup do aliance — to je věc státu, jelikož do organizace vstupuje stát, a předpokladem pro vstup do aliance není jen připravenost ozbrojených sil odpovídat standardům NATO, ale i připravenost společnosti pro vstup do aliance,“ cituje agentura UNIAN slova Poltoraka.

Ten dále zmínil, že Ukrajina musí vybudovat demokratický a evropský stát s jistými hodnotami, kde bude člověk hlavním kritériem. Kromě toho ministr zdůraznil, že NATO zcela podporuje reformu ukrajinských ozbrojených sil a reformy jako takové v zemi.

„My jsme společně vytvořili plánovací dokumenty. Poslední dokument, který byl, to byl program rozvoje ukrajinské armády do roku 2020, kde je jasně vyznačená celá cesta rozvoje armády. Kromě toho je ve finálním stádiu zákon Ukrajiny o sektoru bezpečnosti a obrany, kde budou v zákonodárství ukotveny všechny dokumenty a rozhodnutí, které jsme činili do dnešní doby ve věci reformace ozbrojených sil, strategické obranné zprávy — všechny klíčové momenty reformy ozbrojených sil budou v tomto zákoně definovány. To je velmi důležité,“ zmínil Poltorak.


Není zde článek celý?