Ministr Stropnický hlasoval proti vlastnímu návrhu na zefektivnění armády

Ministr obrany Martin Stropnický hlasoval proti ústavní novele na rychlejší schvalování zahraničních misí Armády ČR. Návrh přitom do sněmovny podal právě on společně s Janou Černochovou a Ivanem Gabalem. S informací přišly Armádní noviny.

Navrhovaná změna by poskytla vládě širší právo rozhodnout o vyslání vojáků do zahraničí. Umožnila by například urychlený vojenský zásah v případě ohrožení českých občanů na území cizího státu. Rovněž by poskytla možnost urychleně poslat české vojáky například na mise NATO v případě ohrožení jednoho z členů aliance. Nový americký prezident Donald Trump navíc opakovaně kritizuje členské země za neplnění závazků vůči Severoatlantické alianci.

Ministr obrany Martin Stropnický přitom loni na nutnost novely sám upozorňoval. „My bychom potřebovali být rychlejší v té reakci. Samozřejmě i nadále platí veškerá kontrola Parlamentem,“ řekl minulý rok v listopadu Stropnický.

Armádní noviny navíc uvádějí, že ministr obrany Martin Stropnický společně s poslaneckým klubem ANO třikrát bojkotoval zařazení tohoto bodu do programu sněmovny. „Ministr Stropnický to vůbec nezařadil do seznamu svých priorit, takže jsem to do programu navrhla já, protože tento týden byla poslední možnost návrh tohoto zákona projednat ve stávající sněmovně,“ uvedla poslankyně Jana Černochová.

Jana Černochová rovněž předložila návrh na zlepšení podmínek služby příslušníkům Aktivní zálohy Armády ČR. K projednání novely by mělo dojít zítra. Podle Černochové by bez iniciativy opozice k jednání vůbec nedošlo. Jak se zachová ministr obrany tentokrát?

Není zde článek celý?