Moje vláda zajistí dohodu pro odchod z EU, řekla Alžběta II. v tradičním projevu

Její veličenstvo Alžběta II, královna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. | FOTO: uk.gov

Britská vláda zajistí zemi nejlepší možnou dohodu pro odchod z Evropské unie včetně nových obchodních, celních i imigračních pravidel. Řekla to dnes královna Alžběta II. během tradičního projevu zahajujícího zasedání nově zvoleného britského parlamentu. Legislativní plány vlády, která ještě nemá jistou podporu parlamentu, počítají rovněž s přehodnocením protiteroristické strategie či oživením ekonomiky.

„Prioritou mé vlády je zajistit nejlepší možnou dohodu pro odchod země z Evropské unie,“ řekla královna během projevu ve Sněmovně lordů, v níž se shromáždili členové obou komor britského parlamentu.

Panovnice zmínila více než dvě desítky návrhů zákonů, s nimiž počítá rodící se kabinet konzervativní premiérky Theresy Mayové. Třetina z nich přímo souvisela s odchodem z EU. Vedle zákona, který zruší normu z roku 1972 o přistoupení Británie k tehdejšímu Evropskému hospodářskému společenství, chystá vláda oddělené normy o clech, obchodu, imigraci, zemědělství, rybolovu či mezinárodních sankcích.

Mayová hodlá připravit řadu dalších návrhů týkajících se britské ekonomiky, sociální politiky či bezpečnosti. Její konzervativci však nemají v Dolní sněmovně většinu a budou odkázáni na podporu severoirských unionistů, která může být v mnoha případech vykoupena velkými ústupky.

Není zde článek celý?