MZV RF požádalo CNN o vysvětlení „manipulace“ s chlapcem z Aleppa

MZV RF zaslalo úřední dopis do zpravodajského střediska americké televize CNN s požadavkem o vysvětlení divákům „masové manipulace s veřejným míněním“ ohledně případu chlapce Omrana Daqneeshe z Aleppa, sdělila mluvčí MZV Maria Zacharovová.

Fotografie Omrana Daqneeshe, kterého zachránili z trosek, se v médiích objevila v létě v roce 2016. Západní tisk si pospíšil, aby z útoku na dům, kde žila rodina chlapce, obvinil Rusko a Sýrii. Moskva a Damašek obvinění odmítly.

Moderátorka СNN Christiane Amanpourová později během rozhovoru s ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem ukázala fotografii kluka se slovy: „To je zločin proti lidskosti.“

Chlapcův otec sdělil v interview pro videoagenturu televize RT Ruptly, že těžkost zranění jeho syna byla velmi zveličena, a samotné foto chtěli teroristé použít ve vlastních účelech, zejména proti vládě v Damašku.

„Včera odpoledne jsme zaslali úřední dopis do zpravodajského střediska televize CNN ohledně manipulací s veřejným míněním přední moderátorkou této televize paní Amanpourovou v rozhovoru se Sergejem Lavrovem před americkými volbami,“ řekla mluvčí MZV na týdenním brífinku.

„Vycházíme z toho, že televize a moderátorka mají na to tak či jinak reagovat. V jaké formě, o tom mají rozhodnout sami, ale vysvětlit to divákům musí,“ řekla.

Zacharovová vyzvala televizi a osobně moderátorku Amanpourovou k rozhovoru, „aby se dala napravit… hrubá falsifikace z konce roku 2016.“ „S ohledem na velký počet diváků CNN šlo o globální manipulaci. Čekáme na odpověď,“ prohlásila mluvčí MZV RF.


Není zde článek celý?