Německé ministerstvo financí: USA nesmí nechat Rusko a Čínu dominovat

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble prohlásil, že pokud by Spojené státy nechaly Rusko a Čínu svobodně dominovat ve svých sférách vlivu, tak by to znamenalo konec pro liberální světový řád.

Ministr pochybuje, že ve Washingtonu doopravdy věří, že stabilita světového řádu bude zajištěna, pokud dovolí, aby Čína a Rusko mohly zaujmout místo Spojených států.

„Byl by to konec našeho liberálního světového řádu. Tento řád je pořád ten nejlepší ze všech možných vzhledem k etickým, politickým a ekonomickým příčinám. A my chceme, aby tento řád nadále trval. Každopádně nechceme vidět jeho oslabení,“ uvádí agentura Reuters slova Schäubleho.

Ministr dále uvedl, že Evropa má na sebe vzít mnohem větší odpovědnost, aby ubránila liberální a demokratický světový řád, neboť Spojené státy v tomto ohledu projevují menší připravenost.

„Musíme zlepšit naši spolupráci a musíme spoléhat na naši vzájemnou důvěru,“ uvedl ministr. Dále dodal, že je nutné se držet svých hodnot.

Schäuble se domnívá, že globální problémy, jako jsou například klimatické změny, mezinárodní terorismus a migrace, mohou být vyřešeny pouze za předpokladu úzké mezinárodní spolupráce. „Pokud USA začínají pochybovat o své roli ochránce světového řádu, a my jsme již tyto náznaky posledních několik let mohli sledovat, tak bych se na to díval jako na výzvu k akci, která je namířena na Evropu včetně Německa,“ řekl ministr.


Není zde článek celý?