Německo a Rakousko zkritizovaly návrh sankcí USA proti Rusku

Německý ministr zahraničních věcí Sigmar Gabriel a rakouský kancléř Christian Kern odsoudili návrh nových sankcí USA vůči ruskému tepelně-energetickému komlexu. Hovoří se o tom ve společném prohlášení, uveřejněném německým ministerstvem zahraničních věcí.

V dokumentu se uvádí, že Evropa a USA „bok po boku a v úzkém partnerství“ odpovídaly na činnost Ruska v souvislosti s konfliktem na Ukrajině a že společná činnost je ve společném zájmu.

„My však nemůžeme souhlasit s nezákonnými extrateritoriálními sankcemi proti evropským společnostem, které se účastní rozvoje energetického zásobování Evropy“, uvádějí Gabriel a Kern.

Jak uvádějí politici, v americkém návrhu zákona „se popisuje, o co jde: o prodej amerického zkapalněného zemního plynu a vytlačování dodávek ruského přírodního plynu na evropském trhu“. Cílem je to, aby „byla zajištěna práce v ropném a plynárenském průmyslu v USA“.

„Vyhrožování pokutami na trhu USA společnostem v Německu, Rakousku a dalších evroských zemích, protože se účastní plynárenských projektů, takových, jako je Severní proud 2, s Ruskem nebo je financují, přinášejí úplně jinou a negativní kvalitu do evropsko-amerických vztahů“, uvádí se v prohlášení.


Není zde článek celý?