Nepopulární prezident Trump

Donald Trump si svým prezidentováním zatím neudělal mnoho fanoušků. Naopak je jednoznačně nejméně populárním prezidentem v historii USA. Ve zkratce – podporovatelé mizí, odpůrců přibývá.

Během prvních 139 dnů svého prezidentství kleslo množství Američanů, kteří s jeho kroky souhlasí, z 45 na 38 procent.
Nesouhlasné hlasy naopak výrazně posílily – z výchozích 41 na současných téměř 60 procent.

Jak si vede ve srovnání s předchozími prezidenty? Dost špatně.

Překonává ho i takový George W. Bush, který po zvolení začínal na podobných číslech jako Trump. Rozdíl je v tom, že Bushových podporovatelů následně přibývalo, kdežto Trumpovi konstantně mizí.

Na otázku, proč tomu tak je, se snaží odpovědět analýza How Trump’s Least Enthusiastic Voters Feel About Him Now  (Co si myslí o Trumpovi jeho voliči). Její autor Clare Malone v rámci výzkumu rozděluje Trumpův elektorát na voliče zdráhavé (to jsou ti, kteří ho volili nepříliš ochotně, bez nadšení a prostě mu dali šanci před Hillary) a na zaryté (což jsou loajálnější republikáni a Trumpovi fanoušci). Spokojenost s Trumpovou administrativou zkoumá na několika klíčových oblastech – ekonomice, zdravotnictví atd.

Váhaví – světle oranžová / Zarytí – sytě oranžová.

Zdráhaví Trumpa podporují, ale vlažně. Vykazují téměř ve všech otázkách nižší spokojenost s tím, jak si Trump vede jako prezident. Méně než zarytí hodnotí pozitivně způsob, jak si vede v otázkách politických, zdravotnických, stejně jako se zcela neztotožňují s vyhazovem šéfa FBI Jamese Comeyho. Naopak spíše souhlasí se jmenováním zvláštního zástupce pro vyšetřování styků členů Trumpova volebního týmu s ruskými představiteli. Což je krok, který zarytí naopak odmítají.

Zdroje:

Vyšlo na blogu autora.

Není zde článek celý?