Osmiletá Syřanka Bana patří mezi několik nejvlivnějších lidí na internetu

Osmiletá Syřanka Bana, jejíž tweety z obleženého Halabu (Aleppa) sledoval celý svět, se ocitla mezi slavnými jmény lidí s největším vlivem na internetu. Hodnocení sestavil časopis Time a kromě Bany vybral také britskou spisovatelku J.K. Rowlingovou, zpěvačku Rihannu, americkou celebritu Kim Kardashianovou a amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Bana Alabed na twitter psala od loňského září a zveřejňovala tam informace o sobě a svých blízkých, fotografie i videa. Účet, který jí pomáhala spravovat její matka Fátima, sledovalo přes 365.000 uživatelů komunitní sítě.

„Nemohu jít kvůli bombám ven, prosím, přestaňte nás bombardovat,“ stálo ve vůbec prvním tweetu, který Bana napsala 24. září. „Halab je velmi dobré město, ale my potřebujeme mír. Chci žít jako žijí děti, ale žiju ve stresu,“ stálo v jiném.

Twitter

Celá její rodina byla loni z Halabu evakuována do Turecka, kde ji přijal prezident Recep Tayyip Erdogan. Letos v lednu pak dívka napsala dopis Trumpovi a požádala ho, aby pomohl zlepšit situaci dětí v Sýrii.

O Halab, jehož východní část byl v rukou opozice, se loni bojovalo několik měsíců. Armáda východní část města dobyla v prosinci a tehdy bylo také dohodnuto příměří a evakuace civilistů i bojovníků. Poslední evakuační konvoj z města odjel koncem prosince, kdy se celé město dostalo pod kontrolu vlády.

Není zde článek celý?