OSN: Za poslední 2 dny bylo ve Středomoří zachráněno přes 2500 migrantů

Více než 2500 migrantů bylo za posledních 48 hodin zachráněno poblíž libyjského pobřeží, když se pokoušeli přeplavat Středozemní moře v „chatrných člunech“, uvedla agentura OSN pro uprchlíky. Zemřelo nejméně 8 lidí a desítky se pohřešují.

„Doposud bylo objeveno osm mrtvol a obáváme se, že se pohřešuje nejméně 52 lidí ze dvou incidentů, které zahrnovaly velké množství lidí na chabých člunech v blízkosti Libye,“ řekl ředitel úřadu Evropské agentury OSN pro uprchlíky (UNHCR) Vincent Cochetel ve svém prohlášení, citujíc italskou pobřežní hlídku.

Přes víkend bylo zahájeno více než tucet záchranných operací koordinovaných italskou pobřežní hlídkou. Zachránění migranti budou v následujících dnech převezeni do Itálie, dodala agentura.

„UNHCR oceňuje záchranné úsilí evropských vládních orgánů, italské pobřežní hlídky a nevládních organizací, ale je hluboce zarmoucena, že počet obětí stále stoupá,“ uvádí se v prohlášení.

Podle odhadů agentury zahynulo nebo zmizelo více než 1 770 lidí, kteří se pokoušeli překročit Středozemní moře. Více než 50 000 migrantů dosáhlo italských břehů, většinou prostřednictvím Libye.

Míra úmrtí migrantů, kteří se snaží dostat do Evropy je podle UNHCR mnohem vyšší, jelikož mnozí z nich pravděpodobně umírají v poušti Sahary, aniž by se dostali k libyjskému pobřeží.

Očekává se, že se počet obětí v příštích měsících zvýší v důsledku začátku letní sezóny, varuje agentura.

Přestože naléhavě vyzývá k posílení mezinárodního úsilí o záchranu lidí, kteří se pokoušejí překročit Středozemní moře, UNHCR uvedla, že „řešení nemůže být jen v Itálii“. „Itálie mnohokrát uvedla, že nemá dost prostředků k řešení přílivu migrantů z Libye.

„Smíšené toky lidí přes východní a západní Afriku směrem k Súdánu, Nigeru a Libyi nadále probíhají bez kontroly a kruté sítě pašeráků vzkvétají,“ uvádí se v prohlášení.

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AP)

Není zde článek celý?