Po 12 letech v Česku neuvidíte biatlon. Přednost dostalo Rusko

Biatlonový boom v minulých letech zachvátil Českou republiku. O to překvapivější je pohled do kalendáře biatlonových akcí v příští sezoně. Žádná se u nás konat nebude. Obzvlášť dráždivě pak působí poslední zastávka Světového poháru v ruské Ťumeni. Celý ruský sport čelí dopingovým skandálům. Biatlonisté v čele s českou hvězdou Gabrielou Koukalovou opakovaně dávají najevo svou nespokojenost s nečinností Mezinárodní biatlonové unie (IBU) vůči Rusku.

Biatlonové akce v Česku mají v posledních letech obrovský úspěch. Parádní atmosféra, v součtu závodního víkendu přes 200 000 diváků v hledišti a nejlépe hodnocené televizní přenosy. Ani to však IBU nestačí, aby zařadila Nové Město na Moravě do kalendáře světového poháru natrvalo. Přednost dostala příští rok například ruská Ťumeň. „Žádná pomsta to ale není, věděli jsme, že to takhle bude,“ řekl pro Aktuálně.cz předseda Českého svazu biatlonu Jiří Hamza k absenci SP v Česku.

Přesto existuje naděje, že by se vrcholný biatlon za rok v České republice přece jen objevil. Pokud budou pokračovat protesty biatlonistů vůči Rusku, může IBU Ťumeni pořadatelství odebrat. To se stalo letos, když biatlonisté prohlásili, že závody budou bojkotovat.

V případě, že Ťuměň o pořadatelství přijde, mohlo by se o SP ucházet právě Nové Město na Moravě. „My jsme jako pořadatelé připravení. Sportovci do Ruska nyní závodit nechtějí. Uvidíme, jak dopadnou další jednání, ve čtvrtek máme nějaký mítink v Salcburku, kde se o tom také určitě bude mluvit. Český svaz to určitě usnout nenechá a další federace také ne,“ prohlásil pro Aktuálně.cz Hamza.

Biatlonistka Gabriela Koukalová dala v uplynulé sezoně svůj nesouhlas s politikou IBU hned několikrát. Koukalová například odmítla podat ruku prezidentu Mezinárodní biatlonové unie (IBU) Andersi Bessebergerovi při slavnostním ceremoniálu, na kterém ji předával malý Křišťálový glóbus za vítězství v celkovém hodnocení sprintu.

Pokud zůstane kalendář příští olympijské sezony tak, jak ho IBU zveřejnila, nejblíže bude mít český fanoušek závody v sousedních zemích. V Rakouském Hochfilzenu se Světový pohár koná 8. až 10. prosince. V Německu budou v lednu 2018 závody dva. V Oberhofu 4. až 7. ledna a v Ruhpoldingu 10. až 14. ledna. V České republice se neuskuteční šampionáty juniorů, ani nižší IBU CUP. Bez biatlonu bude Česko poprvé od sezony 2005/2006.

Není zde článek celý?