Podle hamburkských výpočtů: setkání Trumpa a Putina se uskuteční. Ale jaké? Názor

Hlavě Bílého domu nevyhovují doporučení poradců ohledně možného setkání s ruským prezidentem. Kanceláři se nelíbí jeho reakce. Rozpory jsou očividné a získávají téměř divadelní nádech.

Rychle a neformálně nebo protokolárně obsáhle? V Bílém domě projednávají možné setkání prezidentů Ruska a USA. Kromě doby a místa — červencový summit Velké dvacítky v Hamburku — nic konkrétního. A čím více se blíží datum, tím je konkrétností…méně.

Plnohodnotné dvoustranné setkání na nejvyšší úrovni s dodržováním příslušných diplomatických formalit se ani zdaleka neplánovalo. Ale Donald Trump najednou začal vyžadovat právě takové setkání, přičemž v přítomnosti médií. S odkazem na nejmenované americké úředníky to sdělila agentura Associated Press.

To také vyvolalo doporučení ze strany jeho poradců: dodržovat odstup, nebýt nadšený, setkat se s Putinem rychle, na neutrální půdě. A pokud už je tak potřeba jednání, tak je možné shromáždit zástupce delegací dvou zemí u kulatého stolu a ať si promluví například o „strategické stabilitě“.

Trumpovi se to nelíbí, americké vládě se nelíbí jeho reakce, neshody jsou očividné a získávají téměř divadelní nádech. Můžeme si lehce představit: Trump, doslova jako Vysockij v roli Chlopuši, křičí, až mu nabíhají žíly: „Doveďte, doveďte mne k němu! Chci vidět toho člověka!“ A poradci laskavě nabádají: „To se nehodí, je to směšné, nerozumné, bláznivé. Kouzelné…“

Ale skutečně, co může projednávat dlouho a veřejně s ruským prezidentem prezident USA — účastník vyšetřování nepřístojných „vztahů s Moskvou“? Nemůže přece mluvit o přátelství pod hrozbou vyjádření nedůvěry vůči své osobě — za prvé, a za druhé — vzhledem k dalším protiruským sankcím.

Trumpova vytrvalost je tím překvapující, že Vladimir Putin se veřejně vyjádřil, že nespěchá se setkávat s prezidentem USA. A tiskový mluvčí ruského prezidenta potvrdil: setkání Putina s Trumpem se dosud nepřipravovalo, v rozvrhu na „předpokládaný den“ 7. července zatím není uvedeno.

Je jasné, že ve slavnostní nebo jiné atmosféře k němu určitě dojde. Možná dokonce podle hamburkských výpočtů.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


Není zde článek celý?