Pojmenovat školu po teroristovi je nepřijatelné. Palestinci to udělali

Škola ve městě Tulkarem, které leží v Izraeli na území pod kontrolou Palestinské samosprávy na Západním břehu Jordánu, se jmenuje podle Salaha Chaláfa, známého také jako Abú Ijád. Přitom Chaláf byl vůdcem teroristické skupiny Černé září.

Tato skupina je známá sérií teroristických útoků proti Izraeli, z nichž nejznámější je únos a vražda jedenácti členů izraelské výpravy včetně sportovců na letních olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. Označení školy po tomto muži je v podstatě oslavou člověka, který páchal násilí na nevinných lidech.

Pojmenování školy má v gesci Ministerstvo školství Palestinské samosprávy, které je financováno Evropskou unií. S tím jsem se nemohl smířit, a tak jsem požádal Evropskou komisi o písemné zodpovězení několika otázek. Místopředsedkyně Komise Frederica Mogherini mi odpověděla ve smyslu, že „EU důrazně odsuzuje veškeré násilné a teroristické činy, při nichž jsou zabíjeni nevinní lidé, jakož i veškeré podněcování k nenávisti a násilí, které považujeme za zásadně neslučitelné s úsilím o mírové řešení.“

Potvrdila, že na tuto kauzu byla Evropská služba pro vnější činnost upozorněna již dříve. Podle dostupných informací ale prý neexistují úplné důkazy o tom, že Salah Chaláf byl skutečně spojen se skupinou Černé září a že se on sám skutečně zapojil do mnichovských útoků v roce 1972.

Nemohu si pomoci, ale paní Mogherini prostě Palestincům soustavně nadržuje. Buď si není schopna ověřit prokazatelná fakta nebo, což by bylo horší, vědomě straní Palestincům. Důkazů o Chaláfově napojení na teroristickou skupinu Černé září je více než dost. Existují záznamy výslechů jejich zadržených členů, kteří izraelským bezpečnostním složkám vypověděli, že Abú Ijád byl faktickým vůdcem skupiny Černé září.

Snadno doložitelná jsou také Chaláfova slova, která o tomto zrůdném zločinu pronesl. „Šlo jen o sebeobranu,“ prohlásil cynicky. Opravdu je pro mě nepřijatelné, aby po člověku, který takovým odporným způsobem hájil vraždu nevinných lidí, byla pojmenovaná škola, jež je také podporována evropskými penězi. A pokud to nevadí paní Mogherini, měl by zvážit předseda evropské komise Jean-Claude Juncker její odvolání.

Není zde článek celý?