Porošenko považuje za symbolické zrušení víz s EU na prahu Dne Ruska

Ukrajinský prezident Petro Porošenko blahopřál na slavnostní akci v Kyjevě spoluobčanům ke zrušení vízové povinnosti s Evropskou unií, praví se na webu hlavy státu.

Porošenko považuje za symbolickou skutečnost, že zrušení víz se koná před 12. červnem, Dnem Ruska. „Jsme konečně nezávislí jeden na druhém: politicky, ekonomicky, plynově-energeticky a také duchovně,“ prohlásil ukrajinský prezident.

Podle hlavy státu znamená zrušení víz pro Ukrajince úsměv osudu, „o kterém snila a pro který bojovala ne jedna generace našich předků.“

Ukrajinský prezident citoval Lermontovovy verše: „Sbohem, nemyté Rusko, země otroků, země pánů. Vy, modré mundúry, ty, jim oddaný národe.“ A dál úryvek z Puškinovy básně K Čaadajevovi: „Kamaráde, věř, vyjde šťastná hvězda, Rusko povstane ze spánku, a na troskách samovlády napíšou naše jména.“

Dokument o zrušení vízové povinnosti pro Ukrajinu byl podepsán prezidentem Europarlamentu Antoniem Tajanim a hlavou MV Malty, která nyní předsedá Radě EU, Carmelem Abelou 17. května letošního roku a nabyl platnosti 11. června.

Není zde článek celý?