Proč USA útočí na Syřany, kteří bojují proti Islámskému státu?

Právě když jsme si mysleli, že americká politika v Sýrii se nemůže zhoršit, minulý týden se tak stalo. Americká armáda dvakrát napadla syrské vládní síly z vojenské základny, kterou nezákonně okupuje v Sýrii. Podle Pentagonu byly útoky na vládou podporované síly „defenzivní“, protože syrští bojovníci se blížili k americké samozvané „dekonfliktní“zóně uvnitř Sýrie, syrské jednotky v oblasti pronásledovaly bojovníky ISIS, ale Spojené státy na ně i tak zaútočily.

USA trénují ještě další povstaleckou skupinu, která bojuje z této základny a nachází se poblíž hranice Iráku v al-Tanf, a tvrdí, že syrské vládní síly představují hrozbu pro vojenskou přítomnost USA. Ale Pentagon zapomněl na jednu věc: nemá absolutně žádnou pravomoc být v Sýrii! Ani americký Kongres, ani Rada bezpečnosti OSN (ani syrská vláda), nepovolili americkou vojenskou přítomnost v Sýrii.

Takže co dává Trumpově administrativě právo zakládat vojenské základny na cizí půdě bez povolení této vlády? Proč USA porušují suverenitu Sýrie a útoč na její armádu, když bojuje proti Islámskému státu? Proč Washington tvrdí, že jeho primárním cílem v Sýrii je porazit Islámský stát, když dělá vojenské akce, které pomáhají Islámskému státu?

Pentagon vydal prohlášení, že jeho přítomnost v Sýrii je nezbytná, protože syrská vláda není dostatečně silná, aby sama Islámský stát porazila. Avšak „deeskalační zóny“, na nichž se Sýrie, Rusové, Íránci a Turci dohodli, vedly ke snížení boje a možnému ukončení šestileté války. I když je pravda, že je syrská armáda oslabená, její slabost je způsobena tím, že šest let bojuje proti Amerikou sponzorovaným rebelům, kteří usilují o její svržení!

O čem to opravdu je? Proč americká armáda okupuje tuto základnu uvnitř Sýrie? Je to částečně proto, aby zabránila Syřanům a Iráčanům pracovat společně v boji proti ISIS, ale myslím, že jde hlavně o Írán. Pokud se Syřané a Iráčané zapojí do boje s Islámským státem za pomocí šíitských íránských spojenců, USA věří, že to posílí íránskou pozici v regionu. Prezident Trump se nedávno vrátil z cesty ze Saúdské Arábie, kde přísahal, že to nedovolí.

Ale je tato politika opravdu v zájmu amerických občanů, nebo USA právě dělají nabídku svým „spojencům“ na Středním východě, kteří se zoufale snaží vyvolat válku s Íránem? Saúdská Arábie vyváží svou radikální formu islámu po celém světě, včetně nedávno do asijsko-muslimských zemí, jako je Indonésie. Írán to nedělá. To neznamená, že je Írán dokonalý, ale má smysl vstupovat do konfliktu mezi sunnity a šíity na obou stranách? Syřané, spolu se svými ruskými a íránskými spojenci porazí Islámský stát a Al-Kájdu. Jak kdysi řekl kandidát na prezidenta Trump, co je na tom špatného?

Bylo nám řečeno, že pokud bude dovoleno syrské vládě osvobodit Aleppo od Al-Kájdy, Asad zabije tisíce lidí, kteří tam byli uvězněni. Ale opak byl pravdou: život v Aleppu se vrátil do normálu. Křesťanská menšina tam oslavovala Velikonoce poprvé za několik let. Nemůžeme už konečně nechat Syřany prostě nepokoji?

Když se dostanete do bodu, kdy vaše akce skutečně pomáhají Islámskému státu, ať již úmyslně, nebo ne, možná je čas s tím přestat. Je na čase, aby USA opustily svou nebezpečnou a kontraproduktivní politiku v Sýrii a přivedly své vojáky domů!

(Ronpaulinstitute.org/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AP)

Není zde článek celý?