Rakouský prezident se v ČR sejde nejprve se Sobotkou

Rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena přivítá příští týden při jeho návštěvě Prahy premiér Bohuslav Sobotka. Se svým českým protějškem Milošem Zemanem se rakouská hlava státu sejde až v druhý den své návštěvy Prahy. Vyplývá to z programu Van der Bellena v Česku, který zveřejnily Pražský hrad a Úřad vlády.

Van der Bellen přijede do Prahy v pondělí odpoledne. Dorazí vlakem, stejně jako to udělal jeho předchůdce Heinz Fischer při své poslední návštěvě Česka loni v dubnu. Bezprostředně po příjezdu na Hlavní nádraží čeká rakouského prezidenta jednání se Sobotkou přímo v nádražní budově. V tamním prezidentském salonku spolu budou mluvit zejména o dopravní infrastruktuře a hospodářské spolupráci.

Zeman Van der Bellena přijme na Pražském hradě v úterý dopoledne. Po uvítání s vojenskými poctami čeká oba prezidenty společné jednání. Odpoledne Zeman s Van der Bellenem vystoupí na česko-rakouském podnikatelském fóru.

Průběh první návštěvy Van der Bellena v Česku se liší od poslední cesty jeho předchůdce. Fischer sice také dorazil do Prahy po železnici, následně se ale historickým vlakem přesunul do do Lán, kde jej přivítal Zeman. Na lánském zámku mu pak Zeman jako prvnímu státníkovi nechal uspořádat přijetí s vojenskými poctami, jejichž součástí bylo vypálení 21 dělových salv. Český prezident se s Fischerem nakonec přišel rozloučit k vlaku při jeho cestě zpět do Vídně.

Fischera Zeman označoval jako svého přítele, jeho vztahy s Van der Bellenem tak vřelé nejsou. V loňských rakouských prezidentských volbách se otevřeně stavěl na stranu Van der Bellenova soupeře Norberta Hofera z populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Zeman to zdůvodňoval mimo jiné tím, že Van der Bellen byl v minulosti předsedou rakouských Zelených a že on nemá ekologické strany rád.

To, že Van der Bellen využije k oficiální cestě do Prahy vlak, je neobvyklé, politici zpravidla na státní návštěvy létají. Nyní je to v poměrně krátké době třetí případ, kdy politik k cestě využije železnici. Před Van der Bellenem tak loni učinil Fischer, o rok dříve dorazil do Česka běžnou linkou EuroCity mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž. Ve vlakové soupravě měl vyhrazen vůz první třídy.

V minulosti do Prahy přijel po kolejích například král Tonga, ten ale Česko navštívil soukromě. V roce 1984 pak do Prahy z Polska vlakem dorazil severokorejský diktátor Kim Ir-sen, který byl cestováním speciálním vlakem proslaven.

Není zde článek celý?