Rusko a USA v boji o indický zbrojní trh. Názor

V červnu Indie získala řadu nabídek jak ze strany Ruska, tak i ze strany USA. Boj mezi dvěma hlavními světovými výrobci zbraní o možnost vydělávat na indickém trhu se vyostřuje a Moskva nechce promarnit svou šanci.

Podle údajů SIPRI byla Indie v letech 2012-2016 hlavním dovozcem zbraní na světě — této zemi patřilo 13 % veškerého prodeje. 68 % zbraní Indie dovážela z Ruska a pouze 14 % z USA. Američané by samozřejmě chtěli zvýšit svůj podíl. Indie se také snaží o diverzifikaci svých dodavatelů a navazuje vztahy s Izraelem, Francií, Španělskem a Jižní Koreou. Indický premiér Naréndra Módí prohlásil, že jeho země plánuje do roku 2025 vydat na modernizaci svých ozbrojených sil 250 miliard dolarů. Stojí to za to.

Ruské plány

Doslova v těchto dnech indický tisk, docházeje už ke konkrétnějším výsledkům nedávné návštěvy ministra obrany Aruna Jaitleyho v Rusku, uvedl, že Rusko je ochotno dodávat do Indie MiG-35. Jak uvádějí indická média, nabídka od Ruska přišla až po americkém jednání o dodávce těchto letadel do Bangladéše.

Přitom je nutné brát v úvahu, že program přezbrojování Bangladéše jde částečně na účet Indie. To v podstatě znamená, že i v tomto případě bude probíhat jednání s indickou stranou. Bangladéš uvažuje o nákupu 8 letadel MiG-35 v hodnotě přibližně 46 milionů dolarů za každý.

„MiG-35 se může stát dobrou alternativou všem zahraničním komplexům čtvrté až páté generace, o nichž dnes uvažují potenciální klienti. V první řadě díky naší připravenosti zajistit rozšiřování příslušné infrastruktury a také lokalizaci výroby v případě realizace velkých projektů“, řekl Ilja Tarasov, generální ředitel Ruské letecké korporace MiG.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a Arun Jaitley podepsali v červnu plán rozvoje vojenské spolupráce. O konkrétních detailech se toho moc neví. Současný balík objednávek u Rosoboronexportu na základě smluv a dohod s Indií podle slov generálního ředitele společnosti Alexandra Michejeva značně převyšuje 4 miliardy dolarů a je plánováno uzavírání dalších smluv.

Kromě MiG-35 má Rusko v plánu dodávat komlexy S-400, 200 vrtulníků Ka-226T, 48 Mi-17V-5, dvě výzvědná letadla A-50EI, osm letadel SU-35, čtyři lodě projektu 11356 a také modernizovat SU-30MKI a palubové MiG-29K, které se už v Indii nacházejí.

Podle údajů indických novin The Economic Times se očekávají dodávky zbraní v hodnotě 10,5 miliard dolarů. Z možných dalších projektů je zatím nejasná situace společné výroby s Indií víceúčelové nenápadné stíhačky na základě ruského T-50 (PAK FA) a leasingu druhé atomové ponorky Něrpa.

Ve prospěch Ruska v boji o indický trh hovoří dlouhá historie vojensko-technické spolupráce, existence základny pro opravy a obsluhu techniky, kvalita a relativně nízká cena nabízených zbraní.

Nicméně probíhá tvrdý boj. V řadě případů bylo Rusko nuceno ustoupit konkurentům, a to nejen z USA. Například pro dodávky ponorek a letadel si Indie vybrala Francii. Už jsou uzavřeny smlouvy na nákup 36 stíhaček Rafale za 8,8 miliard dolarů a ponorek Scorpene.

Americké vstupy

Během setkání Donalda Trumpa s indickým premiérem Naréndrou Módím prezident USA vyjádřil vděčnost za to, že Indie zakoupila americké zbraně. New Dillí koupil od USA dopravní letadlo S-17 a uzavřel dohodu o lokalizaci výroby F-16 ve své zemi. Američané také nabídli Indii námořní drony MQ-9B Guardian. Kongres má schválit prodej 22 takových přístrojů v hodnotě více než 2 miliardy dolarů.

Američané vážně vstoupili na indický trh v roce 2013, kdy prodali zbraně téměř za dvě miliardy dolarů — pět let před tím prodávali pouze za stamiliony dolarů. Kromě snahy Indie o diverzifikaci dodávek a lokalizaci vojenské výroby u sebe doma sehrály svou roli strategické plány USA na zastrašování Číny. USA se také teoreticky dívají na Indii jako na náhradu za Pákistán v boji proti afghánským islamistům a jako důležitého hráče ve vyvíjení nátlaku na Írán.

Za poslední roky Indie už objednala u USA vrtulníky Apache, dopravní vrtulníky Chinook, protilodní letadla P-8, dopravní letadla C-130, vojensko-dopravní letadla Globemaster С-17, americká výzvědná letadla Gulfstream-3. Od roku 2008 Indie nakoupila od USA zbraně v celkové hodnotě 15 miliard dolarů.

Začátkem června hlava Pentagonu James Mattis během svého vystoupení v Singapuru dokonce prohlásil, že Indie je klíčovým partnerem USA v obranném odvětví, a Trump v těchto dnech během setkání s indickým premiérem řekl, že vztahy mezi dvěma zeměmi ještě nikdy nebyly tak přátelské.

Poté, kdy Lockheed Martin a indická Tata Advanced Systems podepsaly dohodu o lokalizaci výroby F-16, generální ředitel MiGu Ilja Tarasenko prohlásil v interview pro Reuters, že Rusko se nebojí konkurence ze strany USA, neboť vztahy s Indií se rozvíjejí už více než 50 let a pokusy dalších hráčů vyjít na indický trh pouze pomohou Rusku lépe pochopit přání New Dillí.


Není zde článek celý?