Rusko má odpověď na možné vystoupení USA ze smlouvy o raketách, řekli ve Státní dumě

Rusko má k disppozici adekvátní odvetná opatření na možné vystoupení USA ze Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), ale je třeba počkat na rozhodnutí Washingtonu a teprve potom projednávat tato opatření, řekl RIA Novosti předseda výboru Státní dumy pro obranu Vladimír Šamanov.

Magazín Politico napsal předtím s odkazem na řadu kongresmanů, že americká administrativa přemýšlí o návrhu na vystoupení z dané smlouvy.

„Je třeba počkat na rozhodnutí. To, že máme k dispozici odvetná opatření, je nade vší pochybnost“, řekl Šamanov RIA Novosti.

„Myslím, že to bude horší pro všechny, protože to vyvolá pokusy o závody ve zbrojení a tím určitě nikdo nevyhraje“, dodal politik ve své reakci na možné vystoupení USA ze smlouvy.

Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) zakazuje stranám mít balistické rakety s pozemními základnami a rakety s plochou dráhou letu s dosahem od 500 do 5,5 tisíc km. Rusko a USA se občas vzájemně obviňují z porušování smlouvy, podepsané už v roce 1987.


Není zde článek celý?