Stárnete předčasně, protože iracionálně zuříte?

Délku našeho života určují telomery, jsou to zpevněné konce chromozomů vypadající asi tak, jako zpevněné konce tkaniček na boty. Při každém dělení buňky se tyto telomery zkrátí a jejich zkracování určuje, jak rychle buňka stárne.

Nicméně, lze způsobit i zpomalování zkracování telomerů a dokonce i jejich prodlužování. To závisí na tom, jakou potravu konzumujete, jak reagujete na problémy, zda máte dost fyzického pohybu a další faktory.

Vědci zjistili, že zkracování telomerů způsobuje několik myšlenkových postojů. Jedním z nich je výše popsané cynické nepřátelství. Nepřátelský cynik si neříká jen, „To je otrava, že tady musím stát tak dlouho u pokladny ve frontě,“ ale „Ten druhý zákazník mě záměrně předběhl, ta svině!“ Lidé, kteří zastávají postoje cynického nepřátelství, trpí častěji kardiovaskulárními chorobami, metabolickými chorobami a předčasně umírají.

Druhým myšlenkovým postojem, který způsobuje zkrácení života, je pesimismus. Lidé, kteří jsou systematicky pesimističtí, mají rychle se zkracující telomery, vyplývá z vědeckých studií. Pokud pesimisté onemocní vážnou chorobou, jako je rakovina či srdeční choroba, nemoc se zhoršuje rychleji než u optimistů. Pesimisté – stejně jako nepřátelští cynikové – umírají dříve.

Třetím destruktivním myšlenkovým vzorcem je obsesivní přemítání o těchže problémech, znovu a znovu.

Čtvrtým záporným myšlenkovým vzorcem je potlačování myšlenek – snaha odsunout stranou nechtěné myšlenky a pocity. Říká se tomu ironická chyba: Čím víc se obsesivně snažíte na nějaký problém zapomenout, tím víc se vám vnucuje do vědomí.

Posledním záporným myšlenkovým vzorcem je nechat svou mysl unášet se jinými myšlenkami a nesoustředit se na to, co v danou chvíli děláte. Bylo zjištěno, že když lidé nemyslí na to, co zrovna dělají, a nedělají to s nasazením a s nadšením, má to destruktivní dopad. Zvlášť záporný dopad mají negativn myšlenky, nebo touha být někde jinde.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Není zde článek celý?