Stát ve státě. Finanční správa nerespektuje ani soudy. Nezákonně likviduje firmy

Generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček a ministr financí Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Finanční správa ČR se neřídí rozsudky Nejvyššího správního soudu. Jde přitom o maximálně důležité kauzy při kterých úředníci svévolně likvidují firmy a podnikatele. Kauza Zajišťovacích příkazů narůstá. Reportéři ČT přinesli další svědectví o zlikvidovaných firmách úředníky Finanční správy a především o tom, jak Finanční správa nerespektuje rozsudky a v podstatě si dělá, co chce.

Scénář je vždy shodný. Bez varování a zjevného důvodu zašle Finanční správa fungující firmě Zajišťovací příkaz. Ve chvíli, kdy příkaz odešle už do sídla a na pobočky firmy dorazí úředníci a očekávají zaplacení daně o které si myslí, že ji v budoucnu oné firmě možná vyměří. Pokud tak firma neučiní, okamžitě zabavují majetek od kancelářské židle, přes hotovost v pokladnách, na účtech až po nemovitosti, motorová vozidla a cokoliv, co firmě patří. V příbězích pak následuje krok podnikatelů, kteří se tomuto jednání brání u soudu. V mnoha případech pak Nejvyšší správní soud rozhoduje ve prospěch podnikatelů s tím, že zajišťovací příkaz byl nezákonný. Co následuje? Nic. Logicky by mělo přijít navrácení majetku. Tomu se však Finanční správa vyhýbá. První možností je, že na rozsudky nereaguje. Druhou je, že na podnikateli zahajuje další a další kontroly nebo vydá zajišťovací příkazy znovu. Likvidace zaběhnutých firem, okamžitá, efektivní, totální.

Smutné je, že jeden z těchto případů se přímo týká i šéfa Finanční správy Martina Janečka. Ten je dlouhodobým zastáncem zajišťovacích příkazů. Před časem ještě jako úředník vedl jednu z kauz, kdy úředníci takto zabavili majetek firmy a soud následně konstatoval, že postupovali nezákonně. Přesto Finanční správa odmítá majetek vydat. Finanční správa se tímto rozhodnutím přitom musí řídit.

„Někdo může s tím rozsudkem nesouhlasit, ale pokud je rozsudek pravomocný, tak ho musí respektovat,“ konstatoval jednoznačně Karel Šimka, soudce Nejvyššího správního soudu.

Využívání Zajišťovacích příkazů v masovém měřítku nastalo v době, kdy ministrem financí byl Andrej Babiš a do čeka Finanční správy posadil Martina Janečka. Ten podezírá všechny podnikatele v ČR. „Každá firma může být použita jako bílý kůň,“ řekl Reportérům ČT.

Není zde článek celý?