Telička varoval ANO před podporou Zemana a podpořil Stropnického na prezidenta

Český europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička varoval hnutí ANO Andreje Babiše, za něž byl naposledy zvolen, před podporou Miloše Zemana v prezidentské kandidatuře. Na funkci českého prezidenta naopak podporuje ministra obrany za hnutí ANO Martina Stropnického. Telička to sdělil v rozhovoru pro deník Právo.

„Myslím, že v hnutí ANO jsou kvalitní osobnosti, které by se o ten post mohly ucházet. Je jasné, že pan prezident Zeman a především jeho okolí jsou schopni sklouznout k velmi nevybíravému způsobu politického boje, můžeme začít tweety jeho mluvčího až po některé jeho kroky, a ten člověk na to musí být připravený. Neříkám, že má vést stejně nevybíravou kampaň a politický boj, ale musí si uvědomit, že musí být korektní, věcný, programově ukotvený a zároveň tvrdý, že to nebude selanka. A to je otázka na konkrétní lidi. Zmínila jste jedno jméno, Martin Stropnický by tím kandidátem mohl bezesporně být,“ řekl Telička a pokračoval:

„Co si myslím, že by ANO nemělo, a bylo by to smrtící v mnohém, podpořit kandidaturu Miloše Zemana. To by bylo kontraproduktivní. Hnutí ANO je klíčová politická síla v této společnosti a nejenže má právo, ale i povinnost postavit vlastního kandidáta, případně podpořit někoho z vlastních kandidátů… Byl bych velmi rád, kdyby Andrej Babiš situaci vyhodnotil tak, jak říkám. Byl by to nesmírně pozitivní signál veřejnosti, byť by mohl zklamat dvě procenta voličů, kteří si stojí za Zemanem. Ale ta dvě procenta za to nestojí.“

Telička si v rozhovoru také stěžoval, že již nemá s Andrejem Babišem takovou shodu ohledně zahraničně-politických témat, jakou měl dříve.

Není zde článek celý?