Tokio protestovalo proti Moskvě kvůli lodi v japonské ekonomické zóně

Japonské MZV protestovalo proti Moskvě kvůli tomu, že dělala ruská vědecká loď na začátku června ruská výzkum ve výlučné japonské ekonomické zóně.

Námořní bezpečnostní služba 5. června zaznamenala ve výlučné japonské ekonomické zóně v oblasti mysu Sója ruskou loď, která stahovala lano. V souvislosti s tím japonské ministerstvo zahraničních věcí sdělilo velvyslanectví Ruska v Japonsku, že neuznává provádění výzkumů nebo testování ruských lodí v její výlučné ekonomické zóně bez předchozího souhlasu nebo povolení. Stejný nesouhlas byl sdělen ruské lodi námořní bezpečnostní službou,“ oznámil na tiskové konferenci japonský ministr zahraničních věcí Fumio Kišida.

Dříve média uváděla, že byla ruská výzkumná loď zaznamenána v japonské ekonomické zóně 5. června. Během posledních deseti let japonská námořní bezpečnostní služba nezaznamenala podobné incidenty.
Japonský ministr pro dopravu a další oblasti Keiichi Ishii sdělil v úterý na tiskové konferenci, že jeho země bude situaci důrazně hlídat.

Podle agentury Kyodo Rusko v tu samou chvíli upozorňovalo japonskou stranu na to, že v období od 1. června do 30. září budou probíhat výzkumy na západ od Sachalinu. Právě tím se vysvětluje, proč byla loď v této zóně, která spadá pod japonskou námořní bezpečnostní službu.

Není zde článek celý?