Turecko podpořili Katar v otázce požadavků arabských států

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Turecko podporuje postoj Kataru vůči požadavkům arabských států ohledně skoncování s diplomatickou izolací této země Perského zálivu, informuje turecká agentura Anadolu.

Turecký prezident prohlásil, že jeho země „respektuje a podporuje“ nesouhlas Kataru s 13 požadavky vytýčenými dřív Saúdskou Arábií, SAE, Egyptem a Bahrajnem. „Pokládáme tyto požadavky za odporující mezinárodnímu právu. Je to porušení suverénních práv Kataru,“ řekl Erdogan.

Podle tureckého prezidenta je požadavek ohledně zavření turecké vojenské základny v Kataru projevem neúcty vůči Turecku. Dodal, že jeho země navrhla také Saúdské Arábii, aby rozmístila tureckou vojenskou základnu na svém území, ale turecká vláda zatím neposkytla odpověď. „Ale i nehledě na to, že nám dosud neodpověděli, je požadavek ohledně stažení vojsk (z Kataru) projevem neúcty vůči Turecku,“ dodal Erdogan.

Saúdská Arábie, Egypt, SAE a Bahrajn zaslaly katarské vládě přes Kuvajt seznam svých požadavků pro zrušení diplomatické izolace emirátu. Podrobnosti seznamu zveřejnila řada médií včetně americké agentury Associated Press.


Není zde článek celý?