U ČSSD je už možné snad všechno. I comeback Jiřího Paroubka

Jiří Paroubek v době, kdy byl předsedou ČSSD a českým premiérem. | FOTO: ČTK

Aktuální situaci v sociální demokracii snad nerozumí ani její členové. Triumvirát, který má dotáhnout stranu alespoň k dílčímu úspěchu ve volbách, je pro mnohé voliče nepochopitelný a ti díky tomu v reálu vlastně vůbec netuší, kdo je současný lídr ČSSD. Do toho všeho se ještě o slovo přihlásil Milan Štěch svým upřímným vyznáním „lásky“ živnostníkům, a teď i Jiří Paroubek.

Sotva někdo čekal, že změna ve vedení socialistů přinese takové zemětřesení mezi členy partaje. A to nejen současnými, ale také minulými. Že se Bohuslav Sobotka bude postupem času muset z předsednického křesla „uklidit“ někam do ústraní, bylo jasné již delší dobu.

To se tento týden stalo. Dál už je vysvětlování pro člověka, který nesleduje politiku každý den, jen je přesvědčen o tom, že k volbám se chodit má, velmi složité. Sobotka je totiž stále premiér a stranu vedou ruku v ruce Zaorálek s Chovancem. Jeden navenek a druhý uvnitř. Toť nejjednodušší návod, jak porozumět onomu triumvirátu.

Laicky řečeno, odpovědnost za neúspěch ve volbách nebude směřovat na jednotlivce, nýbrž se bude hovořit o jakési „kolektivní vině“. Mluvit o možném podzimním úspěchu se zdá být zcela z oblasti sci-fi, takže skutečně se bude řešit pouze viník velkého průšvihu.

Realitu totálního pádu sociální demokracie si zřejmě dokáže představit i Jiří Paroubek, který se jako blanický rytíř rozhodl vrátit zpět do ČSSD. Nenápadně, v Cerhenicích na Kolínsku, ale rozhodně s velkými cíli.

Jak ovšem dokáže straně, která se během několika měsíců klidně v průzkumech dostat na pětiprocentní hranici, hrozící neúčastí ve sněmovně, expremiér pomoci? Přece jen je třeba si uvědomit, že například mladí voliči, na které by ČSSD ráda cílila, vědí jen to, že Paroubek byl před lety předsedou vlády a nějak to nedopadlo.

Pro ty, kteří nesledují politiku vůbec je to jen politik, který hodně zhubnul, chystá se na rozvod a na jedné internetové televizi ukazuje lidem, jak mají cvakat zuby, aby byli zdraví. A to, jářku, není úplně super vizitka, která by přiměla občany, aby chtěli mít ČSSD ve vládě, potažmo alespoň ve sněmovně.

Není zde článek celý?