U vojenského objektu v Severomorsku objevili dvě tuny výbušniny

Pracovníci FSB pro Severní loďstvo objevili nedaleko jednoho vojenského objektu Severomorsku uložené více než dvě tuny dinitrogenu tetroxide, který je vysoce toxickou sloučeninou a hlavní složkou binární výbušniny, oznámil úřad.

Látka byla objevena během provedení plánovaných akcí, které měly za cíl vyhlazení nezákonného obchodu se zbraněmi v bezprostřední blízkosti jednoho vojenského objektu v Severomorsku.

„Uvedená vysoce toxická sloučenina je hlavní složkou binární výbušniny, jejíž technologie nevyžaduje složité vybavení,“ vysvětlil zástupce tajných služeb. Úřad také dodal, že látka je známá od 20. století jako panclastite a používala se dokonce pro výrobu leteckých bomb.

„V současnosti se díky dobrým detonačním vlastnostem a možnosti operační přípravy na místě aktivně používá při stavbě, například na lámání skal,“ podotkla tisková služba FSB.

Ruské ministerstvo obrany později vyvrátilo zprávy o údajném nalezení nikomu nepatřící výbušniny na hlavní základně Severního loďstva. V tiskové zprávě je uvedeno, že zásobníky s nebezpečnou látkou byly objeveny na území bývalého skladu stavebních materiálů, který tam zanechala soukromá společnost, která vykonávala stavební práce ve značné vzdálenosti od objektů Severního loďstva. Zásobníky byly v co nejkratší době odvezeny, a i s obsahem zničeny.


Není zde článek celý?