Ukrajině se podařilo vymoci z Gazpromu necelých 0,05 procenta z celkové částky pokut

Kyjevu se podařilo vymoci z Gazpromu 80,8 milionů hřiven (72,54 milionů korun). Tyto údaje sdělil 20.června ukrajinský ministr spravedlnosti Pavel Petrenko, uvádí LB.ua.

Je to přibližně 0,046 procenta celkové částky pokut (téměř 159,53 miliard rublů), uložených ruské státní korporaci v rámci antimonopolního řízení.

Podle Petrenkových slov tyto prostředky byly získány díky dividendám Gaztranzitu — jedním z jeho akcionářů je Gazprom. Proces vymáhání, jak uvedl úředník, je dokončen. Dodal, že ministerstvo spravedlnosti pokračuje v hledání majetku ruské společnosti na Ukrajině a také se chystá k práci, týkající se zadržení jejího majetku za hranicemi.

Soukromá akciová společnost Gaztranzit, registrovaná v Kyjevě, je přidružená ke Gazpromu. Ruskému plynárenskému holdingu patří 40 % ve společnosti.

Antimonopolní výbor Ukrajiny v roce 2015 udělil pokutu Gazpromu za údajné zneužívání monopolního postavení na ukrajinském trhu tranzitu plynu. V Moskvě požadavky odmítli a prohlásili, že společnost se nevěnuje podnikatelské činnosti v zemi, pouze předává plyn Naftogazu.


Není zde článek celý?