Ukrajinský ministr zahraničí promluvil o pořadu jednání Trumpa s Porošenkem

Ukrajinský prezident Petro Porošenko hodlá nastolit na schůzce s prezidentem USA Donaldem Trumpem otázky nátlaku na Rusko v otázce splnění minských dohod a poskytnutí světovému společenství „přístupu k okupovanému Krymu,“ sdělil ukrajinskému listu Dnes ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin.

Média předtím informovala, že Porošenko může vykonat příští týden státní návštěvu USA a setkat se s Trumpem.

„Je známo, že se schůzka uskuteční. Samozřejmě, že ji připravujeme,“ potvrdil Klimkin a dodal, že přesné datum jednání má být oznámeno Porošenkovým mluvčím v nejbližším čase.

„Musím zachovat tajemství, přece nemohu brát práci svému příteli Svjatu Ceholkovi, udělá příslušné oznámení v nejbližším čase, samozřejmě synchronně s našimi americkými přáteli. Pracujeme ale na obsahu schůzky. Tomu byly vlastně věnovány moje poslední návštěvy Washingtonu,“ řekl.

„Hlavní otázkou samozřejmě je, co můžeme udělat spolu se všemi našimi přáteli, s Evropskou unií, s G7, abychom vyvinuli nátlak na Rusko v otázce splnění minských dohod. Jak máme držet naši frontu vůči okupovanému Krymu a co můžeme udělat pro to, aby světové společenství získalo konečně přístup k okupovanému Krymu,“ cituje list hlavu ukrajinského MZV.

Podle Klimkina má být hlavním tématem jednání dvoustranná spolupráce. „Je to pomoc ukrajinským reformám, že máme policii, to díky našim americkým přátelům. Fakt, že máme systém boje s korupcí, to také v mnohém díky jim.
Musíme jít dál a samozřejmě mám říct o spolupráci v bezpečnosti. Bez součinnosti v bezpečnosti si nemůžeme představit žádný vážný rozhovor,“ řekl Klimkin.


Není zde článek celý?