USA nebudou poskytovat důkazy přípravy chemického útoku v Sýrii

USA nepředložily důkazy pro to, že vláda Sýrie údajně chystá nový chemický útok a neudělaly by to, protože jde o tajnou informaci, sdělila oficiální zástupkyně ministerstva zahraničí Heather Nauertová.

Během briefingu jí novináři požádali, aby okomentovala v pondělí zveřejněné oznámení Bílého domu o tom, že USA sledují přípravu chemického útoku ze syrské strany. Také se jí zeptali, jestli se Bílý dům chystá říct něco konkrétního o chemických zbraních. „Ne,“ odpověděla Nauertová.

Novináři obrátili pozornost na to, že v oznámení Bílého domu nebyl předložen důkaz.

„Ani by je nepředkládaly. Protože je vyšetřování otázkou pro rozvědku. To víte, někdy vyplouvají na povrch takové otázky, do jejichž detailů nezacházíme. Ale bezpodmínečně přilákalo toto téma pozornost americké vlády nejvyšší úrovně,“ řekla zástupkyně ministerstva zahraničí.

Také uvedla, že USA nechystají důvěřovat oznámením syrské vlády o tom, že se Damašek nechystá na spáchání chemického útoku. „Z minulosti víme, že režim Asada používal chemické zbraně proti vlastnímu národu, což u nás vyvolává značné obavy,“ řekla.


Není zde článek celý?