USA zkoumaly tajné účty ruské Centrální banky, uvedla média

Úřední osoby amerického ministerstva financí a dalších vládních úřadů několikrát za rok zkoumaly tajné účty Federálního rezervního systému, na kterých jsou aktivy centrálních bank jiných zemí, včetně Banky Ruska, uvádí agentura Reuters s odvoláním na nejmenované představitele amerického Ministerstva financí a Federálního rezervního systému.

Podle informací agentury se to týká účtů regulátorů takových zemí jako Rusko, Čína, Irák, Turecko, Jemen, Libye a dalších. Samotný Federální rezervní systém USA důkladně chrání informace obsažené na účtech. Přitom úřední osoby dotázané agenturou oznámily, že orgány USA pravidelně využívají pravidlo výjimky ve smlouvách na obsluhu zahraničními centrálními bankami.

„Tato výjimka dovolila úředním osobám Ministerstva financí, vládě a Federálnímu rezervnímu systému, které neměly (pozn. k těmto informacím) pravidelný přístup, shromažďovat údaje o pohybu finančních prostředků, které na ně přicházely a odcházely z nich,“ uvádí agentura s odvoláním na nejmenované úřední osoby. Agentura tvrdí, že získaná informace pomohla Washingtonu sledovat dodržování požadavků ekonomických sankcí a také bojovat s financováním terorismu a praním špinavých peněz.


Není zde článek celý?