V Itálii dal soud staršímu pohlavarovi mafie právo na „důstojnou smrt“

Italský dovolací soud nařídil přešetření odmítnutí apelace vůči bývalému „kmotrovi“ sicilské mafie, který trpí na celou řadu nemocí.

Všemohoucí „boss bossů“ mafie, 86letý Toto Riina odpykává doživotní trest ve věznici s ostrahou ve městě Parma.

Takže rozhodnutí dovolacího soudu, který prohlásil právo bývalého pohlavara Cosa Nostry na „důstojnou smrt“, zrušilo verdikt dozorčího soudu Bologni, který odmítl Riinovým obhájcům jeho převedení do domácího vězení ze zdravotních důvodů. Podle tvrzení obhájců trpí bývalý „kmotr“ na těžkou hypertenzi a nádor ledvin, kvůli čemuž zůstává v posteli a nepředstavuje žádnou hrozbu.

Toto Riina byl zatčen v lednu 1993 a po několika soudních řízeních dostal nejvyšší trest předpokládaný italským zákonodárstvím — doživotní vězení. V současné době je v jedné z nejvíce střežených italských věznic.

Riina se zapsal do dějin jako jeden z nejkrvelačnějších bossů mafie. Na jeho rozkaz bylo zorganizováno několik teroristických činů v Římě, Bologni a Florencii a bylo zabito přes 100 lidí včetně známých vyšetřovatelů Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina.

Koncem ledna Riina nečekaně svolil vypovídat v rámci skandálního soudního řízení ve věci tajných jednání mezi vysokými představiteli italského státu a pohlavary Cosa Nostry, která se konala podle verze prokuratury Palerma na začátku 1990. let.

Není zde článek celý?