V NATO hovořili o rostoucí „ruské hrozbě“ „na všech frontách“

Rostoucí vojenská síla Ruska vyvolává znepokojení v NATO, řekl Politico předseda vojenského výboru aliance generál Petr Pavel.

Podle jeho slov není možné popřít značný pokrok, kterého dosáhlo Rusko ve vojenské sféře. Generál uvedl, že v Rusku se projektují nové druhy jak obyčejných, tak i jaderných zbraní, kromě toho jsou ruské Ozbrojené síly schopné efektivně působit na velkou vzdálenost od svého území. „Setkáváme se s dokonalou modernizací ruských Ozbrojených sil“, řekl.

Ačkoliv nelze zcela jistě tvrdit, že plány ruského vedení vůči NATO jsou agresívní, zůstávají nejasnými, řekl Pavel. „Proto bereme tuto hrozbu, i když pouze potenciální, mimořádně vážně“, řekl.

Podle názoru generála si Severoatlantická aliance nemůže v současné době dovolit soustředit se výhradně na čelení hrozbám, pocházejícím od států. Kromě toho NATO pracuje na zesílení boje s terorismem, vysvětlil Pavel.

Udržování vztahů s Tureckem také patří k prioritám organizace, a to i přesto, že vztahy Ankary s řadou spojenců se v poslední době značně zhoršily.

Slova o údajné ruské hrozbě vůči pobaltským zemím a Polsku zazněla nejedenou, ačkoliv v Moskvě zdůrazňovali, že Rusko nikdy nebude napadat žádnou alianční zemi.
Podle slov ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova v NATO velice dobře vědí, že Moskva neplánuje žádné napadání, ale prostě využívají tuto záminku k umísťování většího počtu techniky a vojáků blízko ruských hranic.


Není zde článek celý?