V Nejvyšší radě navrhli zákonodárně potvrdit členství Ukrajiny v NATO

Předseda Nejvyšší rady Ukrajiny Andrij Parubij vystupuje pro zákonodárné potvrzení členství v NATO jako priority zahraniční politiky země.

„Po návštěvě Parlamentního shromáždění NATO v Tbilisi v tomto týdnu a podle výsledků mimořádně plodných kontaktů s našimi spojenci a partnery ze Severoatlantické aliance jsem přijal rozhodnutí, že členství Ukrajiny v NATO je třeba definovat na zákonodárné úrovni jako prioritu státní zahraniční politiky. Proto byl v Nejvyšší radě zaregistrován návrh zákona č. 6470, v němž navrhujeme patřičné opravy zákona Ukrajiny „O základech vnitřní a zahraniční politiky“ a zákona „O základech národní bezpečnosti Ukrajiny“, napsal Parubij na své stránce na Facebooku v pátek.

Připomenul rovněž, že letos si připomíná na Ukrajině 20. výročí Charty o zvláštním partnerství s NATO. „Přijetí tohoto zákona je důležitým znamením pro naše spojence“, dodal Parubij.

Bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen dříve prohlásil, že pro zapojení do aliance bude muset Ukrajina splnit řadu požadavku, na jejich plnění bude potřebovat mnoho času. Experti se domnívají, že Kyjev nebude moci ucházet o členství v NATO v nejbližších 20 letech.

Není zde článek celý?