V Radě federace komentovali možné vystoupení USA ze smlouvy o raketách

Rusko učiní své závěry v případě vystoupení USA ze Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu: bude-li toto vystoupení využito pro další zvýšení počtu zbraní nebo pro rozmístění raket v Evropě, řekl RIA Novosti předseda výboru Rady federace pro obranu a bezpečnost Viktor Ozerov.

Moskva se podle jeho slov nebude „dívat skrz prsty“ a podnikne odvetná opatření.

Magazín Politico napsal předtím s odkazem na řadu kongresmanů, že americká administrativa přemýšlí o návrhu na vystoupení z dané smlouvy.

„Budeme pozorně sledovat počínání našich kolegů z Kongresu a učiníme vlastní závěry. Dojde-li k vystoupení ze smlouvy a jako následek k zvýšení počtu zbraní, k novému rozmístění raket v Evropě, nehodláme se na to dívat skrz prsty, podnikneme odvetná opatření,“ prohlásil Ozerov.

Washington nemá, podle jeho mínění, žádné důvody k obvinění Moskvy z neplnění této smlouvy. „Rusko splnilo všechny převzaté závazky ohledně likvidace raket středního a krátkého doletu, byly zničeny za kontroly americké strany. Přičemž Rusko zlikvidovalo o jeden tisíc raket víc než USA,“ poznamenal předseda výboru.

Ozerov má za to, že se návrh Kongresu dá považovat pouze za „pokus o další rozněcování protiruské hysterie.“

Státní duma zase zdůraznila, že Rusko není zastáncem závodů ve zbrojení, ale možné vystoupení USA ze smlouvy o raketách může ho k tomu povzbudit.


Není zde článek celý?