Válka generací: Bude výsledkem britských voleb nerozhodný parlament?

Levicový novinář Owen Jones:

Blahopřeji britské mládeži. Posmívali se vám. Povyšovali se nad vámi. Dokonce vás démonizovali. Ale vy jste možná změnili historii, ať se stane cokoliv


Aktualizace: Z průběhu britské volební noci vyplývá, že v Británii vzniklo nové rozdělení obyvatelstva: Sever Anglie proti jihu, staří voliči proti mladým a nevzdělaní voliči proti univerzitním absolventům. Pro konzervativce hlasuje sever Anglie, staří a nevzdělaní voliči, pro labouristy jih země, mladí voliči a univerzitní absolventi. Zdá se, že tradiční volební aritmetiku narušila velká účast mladých voličů. Je to pozoruhodná válka generací.

Podpora ultrapravicové euroskeptické strany UKIP zcela zkolabovala, ale tito voliči nepřešli jen ke konzervativcům, ale rozdělili se téměř rovnoměrně mezi konzervativce a labouristy.

Podle průzkumu, prováděného u východů z volebních místností, by to znamenalo, že konzervativci nezískají v Dolní sněmovně většinu a budou mít   314 křesel, zatímco levicová opozice celkem 318:

Konzervativci: 314

Labour: 266

SNP: 34

Liberální demokraté: 14

Velšská stranaPlaid Cymru: 3

Zelení: 1

Ukip: 0

Ostatní: 18

V britských všeobecných volbách v letech 2001,  2005 a 2010 se průzkum, jak občané volili, prováděný u východu z volebních místností, vůbec nezmýlil a přesně předpověděl výsledky voleb. V roce 2015 se zmýlil o 22 křesel, předpokládal, že konzervativci získají o 10 křesel méně, než je většina, a ve skutečnosti získali většinu 12 křesel.

 

Není zde článek celý?