Vyděračský virus Petya zaútočil na ruské a ukrajinské společnosti

Vyděračský virus Petya byl příčinou rozsáhlého útoku na ropné, telekomunikační a finanční společnosti Ruska a Ukrajiny. RIA Novosti o tom informovala společnost Group-IB, která se specializuje na časné objevení kybernetických hrozeb.

„Blokuje počítače a vyžaduje 300 dolarů v bitcoinech. Útok proběhl okolo 14.00. Soudě dle fotografií jde o cryptolocker Petya. Způsob šíření v lokální síti je podobný s WannaCry,“ objasnilo tiskové oddělení společnosti.

Podle předběžných informací bylo virusem nakaženo mnoho společností včetně Bašnefť, Rosněfť a také ukrajinské Zaporožjeoblenergo, Dniproenergo a Dněprovský elektroenergetický systém.

„Mondelez International, Oschadbank, Mars, Nova Postha, Nivea, TESA a další. Kyjevské metro bylo také vystaveno útoku hackerů. Útok proběhl i na ukrajinské vládní počítače, obchody Auchan, ukrajinské operátory (Kijevstar, LifeCall a UkrTeleKom), Privatbank. Pravděpodobně se obětí útoku stalo i letiště Boryspil,“ dodal zástupce Group-IB.

Dříve o útocích na své servery informoval Rosněfť. Společnost uvedla, že okamžitě přešli do záložního systému vedení výroby, což umožnil to, že nebylo nutné pozastavit těžbu ropy.


Není zde článek celý?