Výzva Lence Bradáčové ke skutečnému vyšetření Čapího hnízda

Okolnosti získání evropské dotace na Babišovu Farmu Čapí hnízdo jsou i po téměř dvou letech od podání trestního oznámení stále nejasné. Z důvodu neprokazatelných kroků vrchního státního zastupitelství nyní vznikla výzva, která Lenku Bradáčovou nabádá k řádnému konání.

Autor výzvy i přiložené petice Michal Majzner žádá jasné vysvětlení, jak bude možný dotační podvod vyšetřován a zda k němu bude i přes návaznost na Andreje Babiše, přistupováno podle zákonů:

V roce 2015 bylo podáno trestní oznámení ve věci podezření na dotační podvod v projektu farmy Čapí hnízdo.

Nevíme, kdo oznámení podal, nicméně díky informacím z veřejných zdrojů bylo jasné, že je věc odůvodněná. Ve zkratce: obrovský koncern Agrofert vyčlenil Farmu Čapí hnízdo formálně ze svého majetku a později, po získání dotace pro malé a střední firmy, se tato „malá firma“ do holdingu zase vrátila.

Řeklo by se, že to bude celkem jednoduchý případ, celkem rychle padne základní informace, k čemu vyšetřování vede, zda padne obvinění nebo bude věc odložena. Bývá to běžně v řádu měsíců. Ale toto není běžný případ. Dotýká se totiž aktuálně nejmocnějšího muže v našem státě, Andreje Babiše. A možná proto se po dalším prodloužení bude případ táhnout přes dva roky. Vyšetřování bylo prodlouženo nejdříve o tři měsíce a nyní ještě o 6 měsíců.

Pomalu ztrácíme víru v právní stát, který by měl fungovat i pro nejmocnější.

Vážená paní doktorko,

obracím se na Vás s dotazem k tomu, proč tak pro mne zvláštně probíhá vyšetřování tzv. „kauzy Čapího hnízda“.

Shrnutí mých poznatků k vyšetřování:
– Na podzim 2015 bylo podáno trestní oznámení v této věci, věc začala řešit policie pod dohledem Městského státního zastupitelství v Praze.
– V březnu 2017 jsem se k trestnímu oznámení přidal pod svým jménem, aby neplatila výmluva nejmocnějšího člověka této země, že „jakýsi anonym mne chce poškodit“, upozorňuji, že původní oznámení jsem nepodal a ani nevím, kdo jej podal. To je však pro vyšetřování jistě bezpředmětné.
– Po roce a čtvrt, v zimě 2017, jsme tedy po jednom odložení doufali, že další odložení rozhodnutí v této věci bude maximálně měsíc až tři, protože nejde snad o tak složitou kauzu (spousta důkazů, podání je veřejně známá), aby to muselo tak dlouho trvat. Toto jsem konzultoval se zkušenou advokátkou. Říkala, že obyčejně základní rozhodnutí přijde po 6 měsících, ne po roce a 3 měsících.
– Nicméně: došlo k odložení o celých 6 měsíců. To nás šokovalo. Tím se dostáváme do září, do předvolební doby, což je samo o sobě nešťastné a obávám se, že to bude důvodem pro další odklad.

Shrnutí informací o dohledu Vrchního státního zastupitelství v Praze v této kauze:
– v květnu jsem si přečetl v Respektu, že se chystáte sdělit výsledky prověrky na přelomu května a června
– v dalším rozhovoru jsem viděl informaci, že „určitě do konce června“

Dnes je 30. června. Koukám na tiskové zprávy zastupitelství a stále nic.
Opět z toho mám pachuť, za chvilinku lidé odjedou na dovolené a opět se o mocném člověku nebude moc mluvit, až bude prověrka zveřejněna.

Můj dojem z toho je: Když je někdo dostatečně mocný, právo pro něj jaksi platí pomaleji, a tedy i méně než pro běžné lidi. Že má takový dojem více lidí, dokládá i petice „Výzva ke skutečnému vyšetření Čapího hnízda“, kterou podepsalo 750 lidí (odkaz: https://www.petice24.com/vyzva_vysetreni_capihnizdo ) To je velmi nepříjemný a smutný dojem. Protože si Vás vážím za Vaše předchozí působení, ptám se Vás, zda mé obavy dokážete nějak rozptýlit.

S úctou
Michal Majzner

Není zde článek celý?