Zákon o reintegraci Donbasu znamená „armádní operaci,“ prohlásili v Radě

Zákon o reintegraci Donbasu předpokládá přechod k „armádní operaci“ pod velením prezidenta, prohlásil poslanec za frakci Národní fronta, člen výboru Rady pro národní bezpečnost a obranu Dmytro Tymčuk.

„Čím má být nahrazena ATO (protiteroristická operace)? V podstatě armádní operací, které nebude velet SBU (bezpečnostní síly), jako dnes, ale operativní štáb. Operativnímu štábu má zase velet prezident jako vrchní velitel, v otázkách obrany má rovněž velet generální štáb. Prezident má právo na řešení otázek použití sil a prostředků ukrajinských ozbrojených sil v dané operaci a také na nasazení jiných silových struktur, ale pod celkovým velením vojáků,“ napsal poslanec na Facebooku.

Přitom mají být všechny vojensko-civilní nebo vojenské úřady rovněž podřízeny operativnímu štábu, dodal Tymčuk.

Podle jeho mínění nebude tento zákon zřeknutím se Minských dohod, ale umožní „vdechnout do nich život.“

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dříve informoval, že přikázal, aby byl vypracován návrh zákona o reintegraci Donbasu, který by předpokládal řadu opatření ohledně navrácení tohoto území pod kontrolu Kyjeva. Zároveň vystoupil proti ukončení vojenské operace v Donbasu před schválením zákona.

Média dříve oznámila, že ukrajinská vláda v rámci návrhu zákona o reintegraci Donbasu plánuje zavést výhody a zjednodušení pro obyvatele samozvané Luhanské a Doněcké národní republiky.

V DLR odmítly plány Kyjeva, poněvadž pro jejich uskutečnění „musí existovat důvěra, která dnes není.“

Kreml sdělil, že prostuduje plán Kyjeva na reintegraci v souladu s Minskými dohodami.


Není zde článek celý?