Zapomenuté syrské ženy a děti na řeckém ostrově Chios jsou obětí násilí od policie i místní lidí

Děti v uprchlickém táboře na ostrově Chios líčí, že je místní lidi pobodali, policie je bije obušky, útočí na ně řecká ultrapravice. Děti se bojí v noci chodit na záchod, protože by mohly být znásilněny.

Britská vláda v nejbližší době zruší své pomocné týmy na ostrově Chios. Humanitární úsilí Evropské unie tam bude také v  nejbližší době nahrazeno řeckou vládou.

Británie a mezinárodní společenství jsou velmi spokojeny, že se jim podařilo zapomenutou, avšak pokračující uprchlickou krizi odsunout stranou. V Řecku je nyní 62 000 uprchlíků, kteří tam uvízli a nemohou dál.

Zrušení uprchlické pomoci na ostrově Chios bude znamenat, že děti bez doprovodu rodičů budou v ještě horší situaci než dosud. Šestnáctiletého Ereza, který vypadá na třináct, minulé úterý pobodali tři místní lidi. Erez se bojí s tím jít na policii, protože se obává, že by ho řečtí policisté zbili.

Ultrapravicové skupiny hází do stanů uprchlíků v uprchlickém táboře zapálené lahve s benzínem. Někteří tito útočníci mají vazby na řeckou neofašistickou stranu Zlatý úsvit.

Antipatie proti uprchlíkům roste, místní lidé si stěžují, že jejich přítomnost na ostrově Chios ochromuje turistiku.

80 procent uprchlických žen ze Sýrie bylo terčem násilí.

Zdraví uprchlíků na Chiosu se rychle zhoršuje. Je tam nedostatek léků, vyskytuje se svrab a dochází k otravám potravinami. Největším problémem jsou psychická onemocnění. Rostou počty případů sebepoškozování, především u dětí. Roste počet duševních chorob a pokusů o sebevraždu. Nedávná studie zjistila, že třetina dětí na Chiosu trpí duševními chorobami. V březnu se jeden syrský uprchlík na Chiosu upálil.

Koncem června budou Lékaři bez hranic nuceni z Chiosu odvolat svého tamějšího jediného psychologa v důsledku škrtů Evropské unie.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Není zde článek celý?