Zeman do Varů nepojede, protože jeho selhávající dvůr by to neměl pod kontrolou

No ale to je opravdu škoda, že pan rezident Ruské federace a Čínské lidové republiky Ing. Zeman do Karlových Varů nepojede. Zvlášť když je tam tolik Rusů. Byl by mezi svými. Čapky ušanky by mohl holoubek sivý koupit, nějakou tu bižuterii, kdyby se náhodou měl potkat zase s nějakou královnou, ještě jich pár zbylo. Těch královen a kousků božuterie.

Též volkoboj (волкобой), čiliž naganku, čímž se tloukli koně a mužici, tam třeba někde v nějakém antiku mají. To ale jen na Ovčáčka, kdyby zlobínkal, ale to snad nehrozí. On odezírá. Hlas svého pána.

Filmové festivaly samozřejmě JSOU snobská záležitost. Proto se taky dělají. Mimo jiné se dělají i kvůli filmům. Filmy jsou nutné zlo pro doprovodný průmysl s tričky a hrami a bylo by ideální, kdyby to šlo bez toho. Na druhou stranu ale natáčení filmů a jejich sledování lidi baví, takže do té fáze virtuální reality, že budou filmové festivaly bez filmů se ještě nějakou dobu nedostaneme. Při postupu technologie je jen otázka času, kdy Piráty z Karibiku 13 a další následné díly vyrobí nějaký program. V podstatě je to ale jedno. I kdybyste virtuálně vzkřísili Chaplina, je to taky umění.

Zeman ale oživil specifický žánr snobství. Kult pseudolidového primitivismu. Ne lidového. Pseudolidového. Recepce na ruském velvyslanectví nejsou snobské? Ale taková poctivá zabíjačka, to je lidové.

Zeman, který vzdělání celý život jen předstírá, celkem neví, co se snobstvím asi tak od počátku 19. století myslí. Jde v podstatě o překonávání psychologických a hlavně sociálních nejistot. Vypadat lépe, podobat se vyšší vrstvě, kam nepatřím, asi jako když měšťák buduje salónek po vzoru šlechty. Na filmových festivalech ale nikdo nemusí předstírat, že má vkus, že patří do vyšší vrstvy, prostě tam jen je, aby potkal jiné významné a jakoby významné. Též ústřice, že…

Ale to není hřích, když lidé kolem nehladovějí, což ve Varech nehrozí.

Ale podnikatel a ministr a režisér a producent a další nemají co předstírat.

Jen Zeman předstírá. Bojí se setkat s lidmi. a bude hůř.

Není zde článek celý?