Zemřel Jiří Bělohlávek, mezinárodně uznávaný dirigent

Ve věku 71 dnes zemřel po dlouhé těžké nemoci dirigent Jiří Bělohlávek (19462017), dirigent České filharmonie, držitel Řádu britského impéria. Na začátku ledna se objevily spekulace o Bělohlávkově zdravotním stavu a onemocnění rakovinou. Kvůli zdravotním důvodům Bělohlávek navrhl v květnu pořadatelům Pražského jara, aby jeho festivalový program plánovaný na 22. května převzal dirigent Petr Altrichter. Do konce dubna ale Bělohlávek plně koncertoval, a to například v Londýně, Rotterdamu či od 27. do 29. dubna v Mnichově.

Hlubokou lítost nad úmrtím šéfdirigenta vyjadřuje řada politiků na twitteru. Ministerstvo kultury uvedlo, že Bělohlávek bude chybět české i světové hudební kultuře. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v dopise Bělohlávkově manželce uvedl: „Věřte mi, že je jen málo lidí, kterých jsem si vážil tak jako pana šéfdirigenta.“

Jiří Bělohlávek započal svá studia dirigentství již na konzervatoři, pokračoval v nich poté na Akademii múzických umění. Již začátkem sedmdesátých let se stal vítězem několika mezinárodních dirigentských soutěží. V letech 1977−1989 byl šéfdirigentem Symfonického orchestru FOK, po roce 1989 vyvrcholila jeho dlouholetá spolupráce s Českou filharmonií u níž působil v letech 19901992 jako šéfdirigent. Českou filharmonii řídil Bělohlávek prvně už ve čtyřiadvaceti letech jako asistent tehdejšího šéfa Václava Neumanna, stálým dirigentem se stal v roce 1981 a funkci šéfdirigenta převzal v roce 1990. Po dvou letech byl vynucený odchod a způsob, kterým se přerušení vzájemné důvěry se členy orchestru odehrálo, pro Bělohlávka zklamáním. Část orchestru si odhlasovala jako nového šéfa Gerda Albrechta a Bělohlávek rezignoval. S filharmonií ale nikdy nepřestal spolupracovat. V roce 1994 vytvořil z mladých hudebníků v roce Pražskou komorní filharmonii, kterou vedl až do roku 2005.

V roce 2004 debutoval v newyorské Metropolitní opeře, v letech 20062012 působil jako šédirigent londýnského BBC Symphony Orchestra, u něhož debutoval v roce 1995 uvedením Eposu o Gilgamešovi od Martinů a vysloužil si na pět let roli hlavního hostujícího dirigenta. V roce 2006 byl jmenován dvacátým šéfdirigentem tohoto tělesa.

Od září 2012 opět převzal dirigentské vedení České filharmonie,  letos v lednu prodloužil svou smlouvu až do sezony 2021/22.

Není zde článek celý?